Skupština Crne Gore donijela je Zakon o informacionoj bezbjednosti.

Ovim zakonom propisuju se mjere informacione bezbjednosti za postizanje najvišeg nivoa informacione bezbjednosti mrežnih i informacionih sistema, uključujući sajber bezbjednost, određivanje ključnih i važnih subjekata, upravljanje sajber bezbjednošću, kao i druga pitanja od značaja za informacionu bezbjednost.

Obavezu primjene odredbi ovog zakona imaju državni organi, ministarstva i drugi organi uprave, organi jedinica lokalne samouprave, organi lokalne uprave i službe obrazovane u skladu sa zakonom kojim se uređuje lokalna samouprava, pravna lica koja vrše javna ovlašćenja, privredna društva i druga pravna lica i fizička lica koja ostvaruju pristup ili postupaju sa podacima i koji koriste i upravljaju mrežnim i informacionim sistemom (drugi subjekti).

Ključni subjekti su organi i drugi subjekti koji primjenjuju informaciono-komunikacione tehnologije i pružaju usluge od posebnog značaja za život, zdravlje, bezbjednost građana i funkcionisanje države i od čijeg funkcionisanja zavisi vršenje djelatnosti od javnog interesa, a čijim prekidom rada ili uništenjem bi došlo do ugrožavanja života, zdravlja, bezbjednosti građana i funkcionisanja države, bez obzira na veličinu u smislu zakona kojim se uređuje računovodstvo, a naročito operatori kritične infrastrukture u skladu sa zakonom kojim se uređuje određivanje i zaštita kritične infrastrukture.

Važni subjekti su organi i drugi subjekti koji primjenjuju informaciono-komunikacione tehnologije i pružaju usluge od značaja za život, zdravlje, bezbjednost građana i funkcionisanje države i od čijeg funkcionisanja zavisi vršenje djelatnosti od javnog interesa, a čijim prekidom rada ili uništenjem bi došlo do otežanog funkcionisanja države, bez obzira na veličinu u smislu zakona kojim se uređuje računovodstvo, a naročito operatori kritične infrastrukture u skladu sa zakonom kojim se uređuje određivanje i zaštita kritične infrastrukture.

Najbitnije odredbe odnose se na mjere informacione bezbjednosti:

Mjere informacione bezbjednosti su:

  1. zaštita podataka i
  2. zaštita od sajber prijetnji i incidenata.

Takođe, zakonom je definisano je i pitanje obaveze zaštite podataka i zaštite od sajber prijetnji i incidenata.

Članom 18 definisana je obaveza primjene mjera informacione bezbjednosti kao i obaveza da se odredi zaposleno lice za praćenje primjene mjera informacione bezbjednosti.

Danom stupanja na snagu ovog zakona prestaje da važi Zakon o informacionoj bezbjednosti („Službeni list CG”, br. 14/10, 40/16 i 67/21) i odredbe člana 74 stav 1 tačka 8b i člana 74a Zakona o tajnosti podataka („Službeni list CG”, br. 14/08, 76/09, 41/10, 38/12, 44/12, 14/13, 18/14, 48/15 i 74/20).

Zakon o informacionoj bezbjednosti objavljen je u „Službenom listu Crne Gore“ br. 113/2024 od 27.11.2024. godine, a stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u „Službenom listu Crne Gore”.

Ostale kategorije

Sve kategorije
Razno Intervjui Zakonske izmjene