Ministarstvo finasija donijelo je Pravilnik o načinu na koji se sprovodi carinski postupak za robu koja se koristi za snabdijevanje prevoznih sredstava u međunarodnom saobraćaju, vrsti robe i količinskim ograničenjima

(„Službeni list Crne Gore“, br. 127/24 od 27.12.2024) Ovim pravilnikom propisuje se bliži način na koji se sprovodi carinski postupak za robu koja se koristi za snabdijevanje prevoznih sredstava u međunarodnom saobraćaju (pomorski i vazdušni), vrsta robe i količinska ograničenja.

Brodovi, jahte i čamci, prilikom isplovljavanja iz pristaništa, odnosno luke, brodogradilišta ili sa carinskog područja Crne Gore mogu se, pod carinskim nadzorom, snabdijevati životnim namirnicama i drugim potrebnim proizvodima iz carinskih skladišta i skladišta u slobodnoj zoni. Kada je u pitanju snabdijevanje plovnih objekata gorivom i mazivom, ovim pravilnikom se propisuje način snabdijevanja plovila ovom vrstom robe prije napuštanja teritorijalnih voda, nakon čega se podnosi odobrenje za slobodan saobraćaj, manifest, vinjeta ili spisak posade.

Novina u odnosu na prethodno rješenje jeste mogućnost da se gorivom i mazivom pod carinskim nadzorom i bez plaćanja uvoznih dažbina, prije napuštanja teritorijalnih voda, snabdijevaju i plovni objekti koji se koriste za privatne svrhe. Plovni objekti za privatne svrhe su plovni objekti koji se koriste od strane njihovih vlasnika ili po osnovu zakupa, za rekreaciju, odnosno prevoz putnika i robe bez naknade. Određuje se da se olakšica može ostvariti uz uslov da se plovni objekti za privatne svrhe moraju prethodno zadržati u teritorijalnim vodama Crne Gore najmanje 72 sata, računajući od sljedećeg dana od dana ulaska u Crnu Goru. Plovila su nakon punjenja gorivom dužna da napuste teritorijalne vode Crne Gore, ali se zatim mogu vratiti.

Snabdijevanje plovnog objekta odobrava carinski organ na osnovu zahtjeva i priloženog dokaza o vremenu i datumu ulaska u Crnu Goru. Carinski nadzor se sprovodi na osnovu fakture, odnosno otpremnice pravnog lica, koje se popunjavaju i ovjeravaju u skaldu sa ovim pravilnikom – Faktura i otpremnica popunjavaju se u najmanje pet primjeraka numerisanih rednim brojem. Carinski organ na pristaništu, odnosno luci ovjerava sve primjerke faktura i otpremnica, od kojih po jedan primjerak zadržavaju carinsko skladište, pravno lice i carinski organ, a ostali primjerci prate robu i predaju se zapovjedniku plovnog objekta, odnosno ovlašćenom članu posade, koji jedan primjerak fakture i otpremnice ovjerava brodskim pečatom ili svojim potpisom u prisustvu carinskog službenika čime potvrđuje prijem robe.

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u „Službenom listu Crne Gore“.

Ostale kategorije

Sve kategorije
Razno Intervjui Zakonske izmjene